Column: Goed personeel eerste vereiste
De laatste jaren is er veel veranderd in de horeca. Vroeger vormde de klassieke keuken de basis van de horeca. Vooral de kwaliteit van de keuken en van de bediening was belangrijk. Tegenwoordig moet je als ondernemer met veel meer zaken rekening houden. Nieuwe trends op productgebied volgen elkaar snel op en de presentatie telt steeds meer mee. Dan bedoel ik niet de opmaak van het gerecht, maar de bordjes zelf.
De concurrentie is groot, de kwaliteitslat ligt hoog en je moet dus onderscheidend kunnen werken wil je je gasten behouden en nieuwe bezoekers aantrekken. Die gast is steeds veeleisender, thuiskoks zijn in opmars en producten die vroeger alleen voor de horeca verkrijgbaar waren, liggen nu gewoon in het supermarktschap. Het is tegenwoordig dus niet gemakkelijk om je gasten te blijven overtuigen en te verwennen.Ook zijn er allerlei websites waarop mensen hun ervaringen kunnen delen. Een prima ontwikkeling, maar ook gevaarlijk. Een avond uit beleeft iedereen op zijn eigen manier, maar wat nu als de verwachtingen anders waren dan de werkelijkheid? Het gezelschap valt tegen, de inrichting is niet naar wens….is de kwaliteit dan slecht? Soms lees ik recensies over bedrijven waar ik me niets bij kan voorstellen. Toch staat het op dat grote web en kan iedereen het lezen.
Ook zijn er allerlei acties en initiatieven waar horecaondernemers aan mee kunnen doen, of misschien wel mee moetendoen om mee te gaan met de huidige trends. Speciale kortingen, restaurantweken, boekingsites en ga zo maar door. Om alles bij te kunnen houden heb je er naast je drukke bestaan een dagtaak bij gekregen.
Belangrijk bij dit alles én tevens het knelpunt is het vinden van goede vakmensen. Vroeger kozen jongens en meisjes met hart en ziel voor de horeca en waren bereid te investeren in hun toekomst zonder te letten op de uren. Inmiddels heeft het imago van werken in de horeca een aardige deuk opgelopen. Jonge mensen kiezen niet zomaar meer voor de horeca.
Om dit probleem het hoofd te bieden is enkele jaren geleden het HorecaVakPunt opgericht; een samenwerkingsverband van brancheorganisaties, scholen en leerbedrijven. Doel is de kwaliteit van het werken en leren in de horeca te versterken en te verbeteren. En dat is van groot belang. Trends en innovaties volgen, is één ding. Beurzen bezoeken, tijdschriften lezen en een regelmatig bezoek aan de groothandel of leverancier zijn belangrijk om inspiratie op te doen. Maar dergelijke inspanningen werpen pas echt vruchten af met basiskwaliteit en goede vakmensen.
Paul Stevens is 2e secretaris van de Vereniging les Amis Gastronomiques (VLAG). VLAG wil de identiteit, de goede naam en het imago van en de topkwaliteit binnen de restaurantbranche waarborgen en waar mogelijk verbeteren. De vereniging tracht dit onder meer te bereiken door met bevriende restaurateurs kennis, knowhow en meningen te delen. Verder geeft VLAG adviezen aan ondernemers die topkwaliteit nastreven.
http://vlag-horeca.nl











